Październik - Miesiąc Dobroci dla Zwierząt

Aktualności

W tym szczególnym miesiącu warto zastanowić się nad odwiedzeniem najbliższego schroniska dla zwierząt i rozważeniem adopcji czworonożnego przyjaciela. Adopcja zwierzęcia jest poważną decyzją Twoją i Twojej rodziny, lecz dla Twojego przyszłego pupila (szczególnie ze schroniska) jest najważniejszą chwilą w jego życiu.
Rozejrzyj się dookoła, może gdzieś między blokami, na ciasnych betonowych podwórkach, ktoś straszy i płoszy koty, może krzywdzi je okrutnie, niszczy ich miejsca bytowania, okalecza... Może gdzieś w okolicy okociła się kotka, wydając na świat kolejne skazane na bezdomność zwierzęta. Może gdzieś w zasięgu wzroku ludzi bez serca cierpi chory kot. Pomóż, porozmawiaj z opiekunami, zorganizuj transport, poszukaj ludzi z sercem.
 
 
Niekiedy taki mały ptak gdzieś obok nas spełnia bardzo ważną rolę w naszym ekosystemie. Ważne jest abyśmy w okresie zimowym pamiętali i dokarmiali dzikie ptactwo. Pamiętajmy jednak, że nie wolno ptaków karmić chlebem lub innymi odpadami żywnościowymi z naszych domów. Często takie działanie w dobrej wierze kończy się ich śmiercią w cierpieniu. Ptaki należy dokarmiać zgodnie z ich potrzebami gatunkowymi. Dlatego najlepszym sposobem jest odwiedzenie najbliższego sklepu zoologicznego i zakup specjalnej „ptasiej” karmy. Możesz też samemu przygotować taką mieszankę z ziaren zbóż i innych dodatków.
 
Pamiętajmy, że nasz stosunek do zwierząt jest miarą człowieczeństwa. Zwierzęta są skazane na nas ludzi, to my często wchodzimy na tereny ich bytowania, naturalnych siedlisk. Tym samym naruszając równowagę w ekosystemie. Każde nasze działanie wobec zwierząt nie pozostaje bez wpływu na ich los, który w pełni zależy od nas ludzi. Ta szczególna odpowiedzialność musi przekładać się na nasze świadome decyzje, które podejmujemy wobec zwierząt. Dla nas, ludzi, zwierzę jest jedynie towarzyszem przez pewną, krótszą lub dłuższą część naszego życia, jednak my dla zwierząt powinniśmy być odpowiedzialnymi opiekunami na całe ich życie. Ty staniesz się jego światem i tylko od Ciebie zależy, czy jego świat będzie „ubogi” i przepełniony smutkiem, czy też „bogaty” i pełen radości.
 
Inspektorzy TOZ w Polsce społecznie (za to co robią nie biorą jakichkolwiek pieniędzy) w ciągu roku realizują kilkanaście tys. interwencji w terenie ratujących zwierzęta. Dzięki ich ofiarności i działaniu już od ponad 158 lat zmieniamy los zwierząt w Polsce.

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ TAKŻE